SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekök 12476711
nr 1247 6711
Tekök
Nyrokoko, nysilver. Höjd: 40
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
måndag 8 april 2019
kl 19:24:46
100 kr
150 kr
250 kr
250 kr
250 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.